ZASADY DOBREGO PROJEKTOWANIA STRONY INTERNETOWEJ

Skuteczny projekt strony internetowej powinien spełniać swoją zamierzoną funkcję, przekazując jej konkretny przekaz, jednocześnie angażując odwiedzającego. Na dobry projekt strony internetowej składa się kilka czynników, takich jak spójność, kolory, typografia, obrazy, prostota i funkcjonalność.

Przy projektowaniu strony internetowej istnieje wiele kluczowych czynników, które wpływają na jej postrzeganie. Dobrze zaprojektowana witryna internetowa może pomóc w budowaniu zaufania i skłonić odwiedzających do podjęcia działań. Tworzenie wspaniałego doświadczenia użytkownika polega na upewnieniu się, że projekt witryny jest zoptymalizowany pod kątem użyteczności (forma i estetyka) oraz łatwości użytkowania (funkcjonalność).

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą Ci przy rozważaniu kolejnego projektu internetowego.

1. CEL STRONY

Twoja strona internetowa musi dostosować się do potrzeb użytkownika. Posiadanie prostej, jasnej intencji na wszystkich stronach pomoże użytkownikowi w interakcji z tym, co masz do zaoferowania. Jaki jest cel Twojej strony internetowej? Czy przekazujesz praktyczne informacje, takie jak „Jak prowadzić”? Czy jest to witryna rozrywkowa, taka jak relacje sportowe, czy też sprzedajesz produkt użytkownikowi? Istnieje wiele różnych celów, które mogą mieć strony internetowe, ale istnieją podstawowe cele wspólne dla wszystkich stron internetowych;

  1. Opisywanie wiedzy
  2. Budowanie swojej reputacji
  3. Generowanie potencjalnych klientów
  4. Sprzedaż i opieka posprzedażna

2.  PROSTOTA

Prostota to najlepszy sposób, aby wziąć pod uwagę wrażenia użytkownika i użyteczność Twojej witryny. Poniżej znajdują się sposoby na osiągnięcie prostoty poprzez projektowanie.

Kolor

Kolor ma moc przekazywania wiadomości i wywoływania reakcji emocjonalnych. Znalezienie palety kolorów pasującej do Twojej marki pozwoli Ci wpłynąć na zachowanie klienta wobec Twojej marki. Ogranicz wybór kolorów do mniej niż 5 kolorów. Bardzo dobrze sprawdzają się kolory dopełniające. Przyjemne zestawienia kolorystyczne zwiększają zaangażowanie klientów i poprawiają samopoczucie.

Rodzaj

Typografia odgrywa ważną rolę w Twojej witrynie. Przyciąga uwagę i działa jako wizualna interpretacja głosu marki. Kroje pisma powinny być czytelne i używać maksymalnie 3 różnych czcionek na stronie internetowej.

Obrazowość

Obrazowanie to każdy aspekt wizualny używany w komunikacji. Obejmuje to fotografię, ilustrację, wideo i wszelkie formy grafiki. Wszystkie obrazy powinny być wyraziste i oddawać ducha firmy oraz stanowić ucieleśnienie osobowości marki. Większość początkowych informacji, które konsumujemy na stronach internetowych, jest wizualna i jako pierwsze wrażenie ważne jest, aby obrazy wysokiej jakości były wykorzystywane do tworzenia wrażenia profesjonalizmu i wiarygodności w umysłach odwiedzających.

3.  NAWIGACJA STRONY INTERNETOWEJ

Nawigacja to system odnajdywania drogi używany na stronach internetowych, w których odwiedzający wchodzą w interakcję i znajdują to, czego szukają. Nawigacja w witrynie jest kluczem do utrzymania odwiedzających. Jeśli nawigacja w witrynie jest niejasna, odwiedzający zrezygnują i znajdą to, czego potrzebują gdzie indziej. Prosta, intuicyjna i spójna nawigacja na każdej stronie ma kluczowe znaczenie.

4. ODCZYT WZORCA W KSZTAŁCIE F

Wzorzec strony internetowej

Wzorzec oparty na F to najczęstszy sposób, w jaki odwiedzający skanują tekst w witrynie internetowej. Badania eye-trackingowe wykazały, że większość tego, co ludzie widzą, znajduje się w górnej i lewej części ekranu. Układ w kształcie litery F naśladuje nasz naturalny wzór czytania na Zachodzie (od lewej do prawej i od góry do dołu). Skutecznie zaprojektowana strona internetowa będzie działała zgodnie z naturalnym schematem skanowania strony przez czytelnika.

5. HIERARCHIA WIZUALNA

Także hierarchia wizualna to układ elementów według ważności. Odbywa się to poprzez rozmiar, kolor, obrazowanie, kontrast, typografię, odstępy, teksturę i styl. Jedną z najważniejszych funkcji hierarchii wizualnej jest ustanowienie punktu centralnego; pokazuje odwiedzającym, gdzie znajdują się najważniejsze informacje.

6. TREŚĆ

I jedno z ważnych informacji. Skuteczna strona internetowa ma zarówno świetny design, jak i świetną treść. Korzystanie z atrakcyjnych treści językowych może przyciągać i wpływać na odwiedzających, przekształcając ich w klientów.

7. UKŁAD NA PODSTAWIE SIATKI

Siatki pomagają uporządkować projekt i utrzymać porządek w treści. Siatka pomaga wyrównać elementy na stronie i utrzymać ją w czystości. Układ oparty na siatce porządkuje zawartość w czystą, sztywną strukturę siatki z kolumnami, sekcjami, które są wyrównane i wyważone oraz narzucają porządek i dają estetyczną stronę internetową.

8. CZAS ZAŁADOWANIA

Oczekiwanie na załadowanie strony internetowej spowoduje utratę odwiedzających. Prawie połowa odwiedzających witrynę oczekuje, że witryna załaduje się w ciągu 2 sekund lub krócej i potencjalnie opuści witrynę, która nie zostanie załadowana w ciągu 3 sekund. Optymalizacja rozmiarów obrazów pomoże szybciej wczytać witrynę.

9. PRZYJAZNY DLA MOBILNYCH

Więcej osób korzysta z telefonów lub innych urządzeń do przeglądania sieci i ważne jest, aby rozważyć zbudowanie strony internetowej z responsywnym układem, w którym witryna może dostosować się do różnych ekranów.

Zobacz inne

Sponsorowane
Geopolitan

Fakty o wodzie, które Cię zaskoczą

Woda jest niezbędna dla zdrowia. Uczestniczy w każdej funkcji naszego organizmu i towarzyszy nam w wielu codziennych czynnościach. Wraz ze

wirtualizacja serwerów
Aktualności
Geopolitan

Korzyści Wirtualizacji Serwerów!

Wirtualizacja serwerów to technologia, która odmienia sposób, w jaki organizacje zarządzają swoimi zasobami informatycznymi. Pozwala ona na tworzenie wirtualnych instancji

error: Content is protected !!