Niektóre mity i prawdy dotyczące WiFi

wifi mity i prawda. Geopolitan IT

Zakup nowego routera lub punktu dostępowego może być trudnym zadaniem. Ogólna prędkość Wi-Fi jest często reklamowana jako główny czynnik decydujący, ale istnieją inne ważne kwestie, które mają wpływ na skuteczność urządzenia. Na przykład, ile pasm wykorzystuje router/AP; sterowanie pasmem; MU-MIMO (Multi-User, Multiple Input, Multiple Output) i co to oznacza dla Ciebie jako użytkownika; liczba anten; czy obsługuje najnowszy protokół bezpieczeństwa WPA3 WiFi; typ/szybkość procesora; i tak dalej.

Chociaż prawdą jest, że „szybszy” router zapewnia ogólnie lepsze wrażenia, wiele zależy od Twojej lokalizacji i okoliczności. Jasne, jeśli mieszkasz na Księżycu, i tak nie otrzymujesz dobrego sygnału, ale tutaj na ziemi nawet odległe lokalizacje mogą mieć przyzwoite połączenie.

Istnieje wiele mitów dotyczących WiFi. Poniżej wymieniliśmy kilka z nich, ale jeśli potrzebujesz najlepszej porady, zawsze najlepiej zadzwonić do jednego z naszych ekspertów.

Mit – Wi-Fi jest zawodne i nawet najlepsze połączenia mogą niespodziewanie zerwać

W przypadku starszych routerów i punktów dostępu niezawodność stanowi problem. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił ogromny skok w zakresie niezawodności, szybkości i inteligentnych technologii, takich jak wspomniane wcześniej MU-MIMO i QAM (kwadraturowa modulacja amplitudy). W dzisiejszych czasach WiFi jest postrzegane jako pozycja obowiązkowa, a nie luksus. Nawet jeśli mieszkasz w domu z grubymi ścianami, powierzchniami odbijającymi światło, wieloma kondygnacjami i innymi przeszkodami, nadal można zrobić kilka rzeczy, aby poprawić zasięg sieci WiFi.

Prawda – im dalej od routera, tym gorsze będzie WiFi

Zasadniczo, jeśli podwoisz odległość między routerem a urządzeniem klienckim (telefon komórkowy, laptop itp.), przepustowość zmniejsza się o jedną trzecią swojej pierwotnej siły. Na to dodatkowo wpływają obiekty, które blokują sygnał, takie jak ściany. Kluczem do doskonałej łączności jest umieszczenie routera w optymalnym miejscu, tak aby obejmował on cały lub większość domu. Dodanie punktów dostępowych lub konfiguracja routera siatkowego w celu dalszego rozprzestrzeniania sygnału jest również doskonałą opcją.

Mit – Jeśli ktoś inny w domu pobiera, Twoje WiFi zwolni do indeksowania

Starsza technologia nie była w stanie poradzić sobie z pobieraniem, graniem lub strumieniowaniem z wielu urządzeń w tym samym czasie. Nowoczesne routery i punkty dostępowe mają technologię, która pomaga złagodzić ten problem, dzięki czemu spowolnienie jest znacznie mniej zauważalne.

Dostępna przepustowość może być podzielona tylko ograniczoną liczbę razy, zanim odczują skutki każdego zabrania plasterka, ale wiele anten, sterowanie pasmem (gdzie router steruje urządzeniem klienckim na najlepszą, najbardziej odpowiednią częstotliwość/pasmo), QAM, MU-MIMO i QoS (Quality of Service) oznaczają, że nowoczesny router znajdzie sprytne sposoby na bardziej równomierne i sprawiedliwe rozłożenie wspomnianej przepustowości.

Prawda – inne urządzenia elektryczne w domu mogą wpływać na sygnał WiFi

Współczesne routery często próbują automatycznie wybrać najlepszy kanał Wi-Fi pod kątem najmniejszych zakłóceń, ale wiele typowych artykułów gospodarstwa domowego może wpływać na sygnał. Elektroniczne nianie (jeśli działają na częstotliwości 2,4 GHz), niektóre urządzenia Bluetooth, a zwłaszcza kuchenki mikrofalowe, mogą wpływać na połączenie Wi-Fi. Urządzeniami dwuzakresowymi można sterować lub przełączać na pasmo 5 GHz, aby złagodzić problem – pomoże też trzymanie routera z dala od kuchenki mikrofalowej. Zawsze najlepiej jest umieścić router i/lub punkty dostępu w miejscach, które zapewniają jak najwięcej wolnej przestrzeni.

Jeśli nadal masz słabe lub zakłócone Wi-Fi, może to być spowodowane sygnałem sąsiada, który powoduje problemy. Ponieważ wszystkie routery muszą działać na jednym z kilku kanałów (różne zakresy częstotliwości, z których może korzystać sieć Wi-Fi), zwykle nie zmieniamy tych kanałów, więc jest bardzo prawdopodobne, że router sąsiada robi to samo – co oznacza, że ​​istnieje możliwość wiele zestawów sygnałów zakłócających się nawzajem. Przejście na 5 GHz może zmniejszyć zakłócenia, ponieważ podczas gdy Wi-Fi 2,4 GHz oferuje tylko 3 nienakładające się kanały, Wi-Fi 5 GHz oferuje 23 nienakładające się kanały.

Mit – 5GHz jest zawsze lepsze niż 2,4GHz

Korzystanie z 5 GHz może poprawić sygnał Wi-Fi, ale nie zawsze ma to zastosowanie lub jest lepszą opcją. Korzystanie z 5 GHz doskonale nadaje się do lokalnych prędkości transferu i zapewnia zarówno mniejsze przeciążenie sieci, jak i szybszą przepustowość w niektórych scenariuszach. Jednak krótsze fale radiowe oznaczają mniejszy zasięg niż w przypadku 2,4 GHz. Sygnał 5 GHz również nie przenika przez ściany, podczas gdy sygnał 2,4 GHz może (w zależności od budowy ścian).

Ponadto pasmo 2,4 GHz działa lepiej niż w przeszłości, ponieważ sterowanie pasmem sprawia, że ​​jest mniej zatłoczone. Większość routerów i punktów dostępowych jest teraz dwupasmowych, a nawet trójpasmowych, co oznacza, że ​​Twoje urządzenia mogą korzystać z najlepszego dostępnego pasma. Jeśli nadal korzystasz z routera jednopasmowego, być może nadszedł czas na aktualizację! Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego routera, zadzwoń do jednego z naszych ekspertów pod numer podany poniżej.

Serwis Komputerowy Krzeszowice

Zobacz inne

Sponsorowane
Geopolitan

Fakty o wodzie, które Cię zaskoczą

Woda jest niezbędna dla zdrowia. Uczestniczy w każdej funkcji naszego organizmu i towarzyszy nam w wielu codziennych czynnościach. Wraz ze

error: Content is protected !!